KARMIENIE NASZYCH PUPILI


Dzisiaj chcemy trochę opowiedzieć o odpowiednim karmieniu naszych ptaków.

Te hodowane w domu to głównie ziarnojady. Ich dieta składa się z różnych nasion. W każdym sklepie zoologicznym możemy dostać odpowiednie dla nich mieszanki do karmienia.




Trzeba pamiętać żeby były to mieszanki zawsze świeże, z odpowiedniego ziarna, powinny pochodzić z wiadomych źródeł i oczywiście być niezanieczyszczone. Dobre ziarno w mieszance można poznać po tym, że jest ono czyste, błyszczące, niepokruszone, bez pyłu, pajęczynek i nie zlepia się w bryłki. Takie zanieczyszczenia mogą ptakom bardzo szkodzić, wywołać różne choroby, a nawet doprowadzić do śmierci ptaszka. Po otwarciu mieszankę najlepiej przechowywać w suchym, plastikowym, szczelnie zamykanym pojemniku. Zapobiega to zawilgoceniu pokarmu i w efekcie pleśni, która jest dla ptaka zabójcza.




Na rynku bywają mieszanki z kolorowymi witaminowymi dodatkami. Naszym zdaniem ptaki niezbyt chętnie je zjadają, osobiście ich nie polecamy.








Sprawdzonymi przez nas i przez wielu zaprzyjaźnionych hodowców są mieszanki Deli Nature, KARMAMIX, VERSALE LAGA. Są to wysokiej jakości karmy przeznaczone dla każdego gatunku ptaków.









Mieszankę podajemy codziennie, zawsze sprawdzamy czy w karmidle nie ma łusek z ziaren, które można po prostu wydmuchać z karmidła. Nie należy wysypywać nie zjedzonych ziaren z karmideł, gdyż ptaki nauczone będą za każdym razem wybierać tylko te które najbardziej im smakują.

Porcja karmy dla jednego kanarka to ok 1 łyżeczki na dzień. Zeberki, papużki, amadyny mogą mieć pełne karmidło gdyż są to ptaszki bardziej ruchliwe mniej narażone na otłuszczenie czy przekarmienie.


O kondycję też zadbajmy.

Bardzo ważne jest podawanie ptakom regularnie minerałów, kupowanych w sklepach zoologicznych - jest to piasek, grit, sepia czy wapno dla ptaków. Sypiemy je do osobnej miseczki np. deserówki i ptak sam sobie pobiera ile potrzebuje. Nie powinno się sypać na dno klatki piasku czy gritu bo miesza się on z odchodami ptaka i zwyczajnie zanieczyszcza się.






Oczywiście nie obejdzie się bez łakoci i przysmaków. Możemy podawać owoce np. jabłka, tartą marchewki, kawałki świeżego ogórka - zwłaszcza w okresie pierzenia.





Latem podajemy świeże liście mlecza, ziele krwawnika, gwiazdnicę, młode pokrzywy.

Trzeba tutaj pamiętać,żeby rośliny zbierać w miejscach, które znamy, bez zanieczyszczeń nawozami czy np. środkami ochrony roślin itp. Ptaki bardzo chętnie zjadają takie zielone przysmaki. Również takie łakocie stanowią fajną zabawę dla ptaszka i dbają o jego kondycję. Skubiąc kolby czy marchewkę ptak musi się czasem nieźle gimnastykować. Dla papużek czy drobnej egzotyki kłosy prosa senegalskiego stanową przysmak chętnie łuskany. W sklepie możemy kupić dla pupili kolby, ale naszym zdaniem należy je podawać sporadycznie

Najważniejsze to dostęp ptaszka do czystej wody przez cały czas. Poidełko codziennie myjemy i wyparzamy gorącą wodą

Pamiętajmy, że nie wolno ptakom podawać: mięsa, przypraw, soli, mleka, sera żółtego, czekolady, cukru, avokado !



My podajemy dodatkowo ptakom specjalna mieszankę ziół :
2 porcje pokrzywy suszonej
1 porcja krwawnika
1 porcja rdestu ptasiego
1 porcja mniszka lekarskiego
opcjonalnie :
1 porcja oregano
pyłek pszczeli

Wszystkie te zioła mieszamy, przesypujemy do plastikowego pojemnika. Podajemy w zależności od upodobań ptaków, same lub z jajkiem.


Nieco inaczej wygląda karmienie ptaków młodych. Modyfikujemy ich dietę również w czasie lęgów, karmienia czy pierzenia ale o tym za tydzień.

Komentarze

POPULARNE POSTY