BOGACTWO ZIAREN


BOGACTWO ZIAREN

Ziarna wielu roślin to tak naprawdę skarbnica dla zdrowia, nie tylko ptaków ale co ciekawe też dla nas. Sama natura karmi nas i nasze zwierzęta tym co najlepsze i najcenniejsze.
KANAR

Należy do rodziny traw - inaczej nazwany jest mozgą kanaryjską. Ze względu na swe cenne właściwości w starożytności nazywany był ziarnem długowieczności. Posiada wszystkie łatwo przyswajalne aminokwasy,węglowodany i tłuszcze nienasycone. W 100 g ziarna (ok pół szklanki) jest 19-22 g łatwostrawnych i dobrze przyswajalnych białek , aminokwasów, 60 g węglowodanów i 3 g tłuszczów oraz bogactwo witamin mikroelementów i enzymów.
Kanar działa pobudzająco i jest niezbędny dla ptaków w okresie lęgów. Ziarno jest bardzo po żywne,lekkostrawne. Stosuje się je w diecie chorych ptaków szczególnie przy schorzeniach układu pokarmowego.

W 100 g ziarna mozgi kanaryjskiej, tradycyjnie używanej jako pokarm dla kanarków, jest aż 21 g roślinnego białka. Zawarte w niej tłuszcze nienasycone pozytywnie działają na naczynia krwionośne, a zasadogenne działanie też jest nie do przecenienia.


OWIES

Białko owsa ma bardzo duże wartości odżywcze. Owies ma dodatni wpływ na sprawność funkcjonowania układu pokarmowego.
Zawiera koniferynę, która wpływa na zwiększenie popędu płciowego u ptaków. Ze względu na dużą zawartość tłuszczu, stosuje się go zimą.

Uwaga! Stosowany w nadmiarze prowadzi do otyłości.

Największą zaletą tego zboża oraz produktów powstałych z jego przetwórstwa jest fakt, że zawierają one wszystkie niezbędne składniki pokarmowe tj białka, lipidy (tłuszcze) i węglowodany oraz mikroskładniki, takie jak sole mineralne i witaminy.
Owies i jego produkty zbożowe są uznawane jako doskonałe źródło cennych dla organizmu soli mineralnych. Zboże to najbardziej bogate jest w cenne żelazo, magnez, mangan, wapń, miedź, potas, cynk, fosfor oraz krzem. Warto zwrócić uwagę na niską zawartość sodu. Jest to przydatna informacja, zwłaszcza dla osób borykających się z niewydolnością układu krążenia.
W owsie występuje wiele witamin,lecz zboże to jest uznawane jako dobre źródło jedynie witaminy E– silnego antyoksydantu, występującego w postaci α-tokotrienolu,kwasu pantotenowego oraz tiaminy. Przetwory owsiane są dobrymi nośnikami witamin rozpuszczalnych w tłuszczach - witaminy A, D, E i K.


KONOPIE

Posiadają wysoką zawartość protein. Ziarna te są chętnie pobierane przez młode ptaki. Stymulują one płodność. W czasie stosowania ptaki mogą być bardziej pobudzone, dlatego stosujemy je z umiarem. Konopie zawierają białko w tym osiem najważniejszych aminokwasów. Białko to jest bardzo dobrze przyswajalne.
Ziarna konopi często stosuje się w przypadku niedożywienia.SIEMIĘ LNIANE

Nasiona lnu zawierają bardzo wysoki poziom kwasów Omega -3,niezbędny dla prawidłowego tworzenia piór. Wpływają bardzo dobrze na trawienie poprzez wytwarzanie śluzu w układzie pokarmowym.
W ziarnach lnu znajdują się śluzy roślinne które mają zastosowanie w medycynie jako substancje działające ochronnie na błony śluzowe oraz rany. Zawierają witaminy B6, A, E oraz 6% śluzu, 40% oleju, 20% białka, 5 % popiołu, enzymy i sole mineralne oraz żelazo, magnez, miedź, cynk i kobalt. Ziarno lnu jest najbogatszym źródłem kwasu linolenowego. Oczyszcza organizm z toksyn, zawiera zarówno włókna roślinne, jak i olej. Inną cenną właściwością siemienia jest to, że przy zetknięciu się z wodą, szczególnie zaś w czasie podgrzewania, wydziela duże ilości lekko pęczniejących substancji śluzowych, które mają korzystny wpływ na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Przy przechowywaniu należy mieć na uwadze, że w siemieniu zawarty jest glikozyd (linamaryna), który w wilgotnym środowisku przekształca się w silnie trujący kwas pruski (szkodliwe właściwości niweluje gotowanie 10-15 minut).
Przy nadmiernym stosowaniu u ptaków może wystąpić biegunka.


MURZYNEK

W swoim składzie zawiera tłuszcze i kwasy tłuszczowe, aminokwasy,witaminy.

Bardzo chętnie pobierany jest przez ptaki. Ziarno murzynka zawiera dużo tłuszczu. Bardzo ważne jest podawanie tego ziarna podczas karmienia młodych czy pierzenia ptaków.
Ziarna murzynka są jednym z niewielu które posiadają w swoim składzie bardzo dobre proporcje wapnia do fosforu.
Ziarna murzynka doskonale kiełkują dlatego są niezbędne podczas odchowu młodych i pierzenia.

RZEPIK

Posiada słodki smak. Ziarna są bardzo bogate w białko oraz tłuszcze dlatego należy stosować je z umiarem.

Ziarno zawiera naturalne barwniki dlatego należy ostrożnie stosować u kanarków białych czy mozaikowych gdyż lotki tych ptaków podczas karmienia rzepikiem barwią się na żółto.

Rzepik zawiera dużo mikroelementów i witamin. Bardzo korzystnie wpływa na układ pokarmowy. Ma również właściwości przeciwzapalne, odkażające. Bardzo dobrze kiełkuje.
Ziarno to jest pomocne w kłopotach z wątrobą. Reguluje jej pracę, zapobiega niebezpiecznemu stłuszczeniu, aktywizuje wątrobę i pobudza wydzielanie żółci, przez co zmusza ją do wzmożonego działania. Rzepik pozytywnie oddziałuje na żołądek, jelita, przełyk, regulując funkcjonowanie całego układu pokarmowego.


MAK

Ziarna maku bogate są w witaminy rozpuszczalne w tłuszczach -A D E a także wit.
C mak jest doskonałym źródłem wapnia budulca kości. Zawiera także dużo żelaza,miedzi,manganu,magnezu fosforu i cynku.
Jest bardzo bogaty w tłuszcz. Posiada właściwości uspokajające. Ziarna maku polecane są dla niespokojnych ptaków np. przed wystawami. Mak ma właściwości regulujące prace układu pokarmowego np. podczas biegunki.
Ponadto mak wiąże cholesterol, przeciwdziała miażdżycy. Podajemy go młodym podczas skarmiania w mieszance jajecznej. Posiada właściwości powściągające śpiewanie.


Często mieszany z tartą marchewką dla lepszego trawienia.


SORGO I DARI

Ziarna należące do rodziny prosa. Są to smaczne ziarna z dużą zawartością aminokwasów.
Zawierają, białka ,tłuszcze, sole mineralne witaminy b1 b2 b3 b6 i C duże ilości węglowodanów fosfor magnez potas,, sód żelazo, miedz, cynk Zawiera ok. 65-70% węglowodanów, 10% błonnika, 3-5% tłuszczów, do 20% białek i ok. 1-2% składników mineralnych.

Sorgo zawiera niewiele tłuszczu, z czego większość to nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym kwasy omega 3(65 mg/100 g) i omega-6 (1,3 g/100 g). Zboże to stanowi dobre źródło witaminy B(głównie niacyny, tiaminy i witaminy B6), które uczestniczą w przemianach energetycznych, przyspieszają metabolizm i kontrolują funkcjonowanie układu nerwowego. W sorgo występuje mangan który jest niezbędnym składnikiem kości, wpływa także na sprawność seksualną i płodność. Ziarna te zawierają również magnezu który sprzyja zdrowiu kości. Sorgo zawiera dużo potasu i bardzo mało sodu. Ptaki zjedzą wraz z sorgiem odpowiednią ilość skrobi i białka. Wartość odżywcza białego sorga jest porównywalna z kukurydzą! Zboże to jest też źródłem magnezu i miedzi.

PROSO


Proso jest zbożem bezglutenowym,  za to doskonałym źródłem witamin z grupy B,
dobroczynnych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz przeciwutleniaczy.
Proso jest bogate w węglowodany złożone. Poza tym zboże to jest bogate w miedź ,fosfor i żelazo. Ponadto zawiera znaczne ilości witaminy B .
Ziarna prosa zawierają białka,tłuszcze ,węglowodany,błonnik,minerały,

Proso senegalskie białe i czerwone podawane często w okresie lęgowym jest łatwo przyswajalne .Ponadto podawane przed wyjściem młodych ptaków z budek uczy i sprawia że młodziki zanim znajda karmę w karmidłach chętnie pobierają proso z kłosa.


SŁONECZNIK

Ziarno bardzo bogate w tłuszcz. Występuje w rożnych formach. Łuszczaki uwielbiają słonecznik czarny. Papużki i średnie papugi jedzą słonecznik paskowany i biały.
Nasiona słonecznika są bogatym źródłem mikro i makro elementów. Mają witaminę E oraz aminokwasy,zawierają białko nienasycone kwasy tłuszczowe,kwas foliowy magnez żelazo,potas cynk. Tak jak nasiona lnu słonecznik zawiera substancje śluzowe działające korzystnie na trawienie.
Oleje zawarte w słoneczniku wpływają na jakość upierzenia
Słonecznik często kiełkuje się dla szczygłów w okresie lęgowym


OSTROPEST

Roślina znana już w starożytności. Zawiera kwasy organiczne, witaminy C i K, fitosterole, garbniki, białka i cukry. Ostropest posiada tzw sylimaryne która posiada właściwości lecznicze.
Najczęściej ziarna stosowane są w przypadku regeneracji wątroby. Pamiętajmy żeby kupować czyste ziarno i podawać je ptakom (bardzo cenne także dla nas) zmielone np. na młynku do kawy. Ostropest plamisty doskonale sprawdza się przy leczeniu uszkodzeń wątroby, które powstały na skutek działania różnego rodzaju czynników toksycznych. Ochronie podlegają przede wszystkim nerki i miąższ wątroby. To wspomniana sylimaryna chroni wątrobę przez szkodliwym działaniem związków toksycznych, regeneruje wątrobę. Na podstawie sylimaryny tworzy się leki na osłonę wątroby np. przy antybiotykoterapii.


SZAFRAN I WIESIOŁEK


Szafran to nic innego jak wysuszone znamiona słupków krokusa uprawnego. Są
zbierane i przetwarzane ręcznie. Jest roślina bardzo drogą. Lecznicze właściwości są mało znane. Ważne natomiast jest że ma miodowy posmak i barwi potrawy na intensywny pomarańczowy kolor
Stosowany jest często w kosmetyce, hamują proces starzenia się skóry. Specyfiki z jego dodatkiem poleca się również w celu zmniejszenia przebarwień i wyrównania kolorytu skóry.


Wiesiołek oraz częściej uprawia się w ogrodach wiesiołka dla celów leczniczych. Herbatki z nasion wiesiołka są uniwersalnym lekiem. Zaleca się je spożywać przy problemach z miażdżycą, cukrzycą, sercem i chorobami układu nerwowego. Związki zawarte w nasionach wiesiołka wpływają m.in. na obniżenie ciśnienia krwi i poziomu cukru, regulują przemianę materii, wzmacniają organizm i działają odtruwająco. Z nasion wiesiołka produkowany jest również olej, który można na przykład dodawać do sałatek. Ma on także zastosowanie kosmetyczne: dodawany do maści i maseczek, pozytywnie wpływa na stan skóry.

Wyciągi z tych ziół służą do wybarwiania maski szczygłów. Naturalnego intensyfikowania koloru czerwonego. Wyciągi dostępne są w postaci płynu RedMask.MAMY NADZIEJĘ,  ŻE DOSTARCZYLIŚMY WAM WIELU CIEKAWYCH INFORMACJI. ZAPRASZAMY DO KOMENTOWANIA I UDOSTĘPNIANIA. DO ZOBACZENIA WKRÓTCE :)Komentarze

POPULARNE POSTY